Reklama

Rewolucja muzealna

Rewolucja muzealna

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Emocje towarzyszące zmianie statutu Fundacji Czartoryskich i przekształceniu Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w instytucję podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury nie pozwoliły zauważyć, że w tych nieporównywalnych sprawach kryje się wspólny element: chodzi o państwowo-prywatną odpowiedzialność za dobra kultury narodowej.
Muzeum Czartoryskich
O

O Muzeum Narodowym w Krakowie było ostatnio głośno. Opinii publicznej nie poruszyła jednak nowa ekspozycja, publikacja czy zakup. Pytano - nierzadko histerycznie - przede wszystkim o Leonardowską “Damę z gronostajem". Spekulowano, czy zmiany, które przed miesiącem wprowadzono w statucie Fundacji Czartoryskich, zwiększając prerogatywy fundatorów, mogą doprowadzić do tego, że obraz opuści Kraków. Taki niepokój wywołały wypowiedzi Adama Zamoyskiego, nowego prezesa Fundacji. Zmiany statutowe krytykowali m. in. muzealnicy. Prawnik i dyrektor Muzeum UJ prof. Stanisław Waltoś dziwił się, że dopuściło do nich Ministerstwo Kultury.

Czy wraz z powierzeniem funkcji prezesa mieszkającemu w Londynie Zamoyskiemu złamana zostanie żelazna zasada Zofii Gołubiew, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie i poprzedniego prezesa Fundacji, że “Dama" po licznych podróżach - zawsze...

19923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]