Reklama

Rewolucja muzealna

Rewolucja muzealna

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Emocje towarzyszące zmianie statutu Fundacji Czartoryskich i przekształceniu Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w instytucję podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury nie pozwoliły zauważyć, że w tych nieporównywalnych sprawach kryje się wspólny element: chodzi o państwowo-prywatną odpowiedzialność za dobra kultury narodowej.
Muzeum Czartoryskich
O

O Muzeum Narodowym w Krakowie było ostatnio głośno. Opinii publicznej nie poruszyła jednak nowa ekspozycja, publikacja czy zakup. Pytano - nierzadko histerycznie - przede wszystkim o Leonardowską “Damę z gronostajem". Spekulowano, czy zmiany, które przed miesiącem wprowadzono w statucie Fundacji Czartoryskich, zwiększając prerogatywy fundatorów, mogą doprowadzić do tego, że obraz opuści Kraków. Taki niepokój wywołały wypowiedzi Adama Zamoyskiego, nowego prezesa Fundacji. Zmiany statutowe krytykowali m. in. muzealnicy. Prawnik i dyrektor Muzeum UJ prof. Stanisław Waltoś dziwił się, że dopuściło do nich Ministerstwo Kultury.

Czy wraz z powierzeniem funkcji prezesa mieszkającemu w Londynie Zamoyskiemu złamana zostanie żelazna zasada Zofii Gołubiew, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie i poprzedniego prezesa Fundacji, że “Dama" po licznych podróżach - zawsze...

19923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]