Reklama

Gdzie jest Papusza

Gdzie jest Papusza

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Oglądając „Papuszę”, mamy wrażenie, że wszystko, co autentyczne, dzikie, musi tu zastygnąć przed obiektywem w wystudiowanej pozie.
Paloma Mirga jako młoda Papusza Fot. Next-Film
N

Nieszczęsny dar poezji – tak można by określić doświadczenie Bronisławy Wajs, zwanej Papuszą, przepisane na obrazy w filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Po „Nikiforze” (2004) reżyserski tandem sięgnął po innego „prawdziwka zapomnianego w jesiennym lesie”, jak mówiła o sobie romska poetka przeklęta. Jej życiorys, ogólnie znany, między innymi za sprawą wydanej niedawno książki Angeliki Kuźniak, stał się okazją do stworzenia filmowego poematu w sześciu odsłonach, odzyskującego dla rodzimego kina także obszerny fragment historii Romów polskich, co ważne – mówionej w języku romskim i ze znaczącym udziałem romskich statystów.

SPISEK DWÓCH POETÓW

W osiemdziesięcioletnim bez mała życiu Papuszy odbija się cała specyfika romskiej kultury: jej hermetyczność, bolesne doświadczenie ksenofobii, nomadyczny tryb życia (ukrócony w końcu przez władzę ludową...

5239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]