Reklama

Ładowanie...

Zachodni wywiad: Kreml znów chciał zabić

Zachodni wywiad: Kreml znów chciał zabić

23.11.2020
Czyta się kilka minut
A

Aleksiej Nawalny żyje tylko dzięki właściwej reakcji rosyjskich lekarzy, którzy w sierpniu, w Tomsku, po przymusowym lądowaniu samolotu z nieprzytomnym liderem opozycji na pokładzie podali mu atropinę. Celem Kremla, którego agentom przypisuje się otrucie polityka silnie toksycznym nowiczokiem (Moskwa temu zaprzecza), było zabicie Nawalnego.

Te wnioski, sformułowane przez zachodnie służby wywiadowcze, będą podstawą do działań na forum Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej – drugi zresztą raz, gdyż w 2018 r., po ataku w angielskim ­Salisbury (jego celem był Siergiej Skripal, b. agent GRU pracujący potem dla brytyjskiego wywiadu) Rosja już tłumaczyła się z podobnych oskarżeń. Wielka Brytania, Niemcy i Francja są przekonane, że pomysł zamachu na największego krytyka Kremla musiał osobiście zatwierdzić prezydent Władimir Putin.

Aleksiej Nawalny zapadł w śpiączkę na pokładzie rejsowego samolotu z Tomska do Moskwy, piloci lądowali po drodze. Kilka dni później ewakuowano go do Berlina. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]