Reklama

Za murem jest człowiek

Za murem jest człowiek

18.07.2016
Czyta się kilka minut
„Gdy zostałem księdzem, mama przyjeżdżała na moje msze i podczas kazania ostentacyjnie spoglądała na zegarek. Miała tezę: pierwsze pięć minut dla Boga, drugie dla siebie. Pozostałe – dla diabła” – opowiada o. Aleksander Hauke-Ligowski.
Fot. Albert Zawada / AGENCJA GAZETA
P

Proszę mi wybaczyć – pisze w mailu i powtarza przez telefon – ale ze starszymi, schorowanymi panami już tak jest”.

Ostatnie słowa wypowiada charakterystycznym tonem, po którym zwykle następuje śmiech. Żartuje z samego siebie, bo ironia – jak mówią o nim inni – to jego sposób na komunikację ze światem.
Tak – przyznaję w myślach – sprawił mi problem, bo rozmawialiśmy kilka godzin, po czym uznał, że wywiad do niczego się nie nadaje. „To nie pana wina – zapewnia. – Po prostu pana trud nie zrobił dobrze mojemu bełkotowi”.

Ostatnie zdanie to także ironia. Bo choć słuchałem go z rosnącą ciekawością, on upiera się, że wszystko, co mówił, to jakieś „banały i oczywistości”.

Wbrew prośbom, postanawiam jego „banały” jakoś uporządkować.

Cała nasza historia

„Ojca Aleksandra Hauke-Ligowskiego poznałem dopiero w 2004 r. – pisał o nim Jan...

18870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]