Reklama

Nie ma za co przebaczać

Nie ma za co przebaczać

12.08.2012
Czyta się kilka minut
Pojednanie między Polakami a Rosjanami będzie miało sens dopiero wtedy, gdy sami Rosjanie się ze sobą pojednają.
Patriarcha Cyryl odwiedzi w Polsce m.in. świętą dla prawosławia górę Grabarkę k. Siemiatycz. 19 sierpnia weźmie tam udział w liturgii uroczystości Przemienienia Pańskiego. Fot. Anatol Chomicz / FORUM
A

ARTUR SPORNIAK: Czy Ojca zaskoczyła inicjatywa polskiego Episkopatu i prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego dotycząca ogłoszenia wspólnego orędzia?

O. ALEKSANDER HAUKE-LIGOWSKI: Nie. Wiedziałem, że się toczą wspólne rozmowy (zdaje się, że od dwóch lat). A jak się tak długo rozmawia, to można się spodziewać jakiegoś wspólnego gestu.

A czego się Ojciec konkretnie spodziewa po tym orędziu?

Mówiąc bez ogródek: niczego. Trudno jest mi domyśleć się, jaki ten gest będzie miał charakter.

Abp Stanisław Budzik w rozmowie z KAI zapowiedział, że będzie to „profetyczny gest rozpoczynający drogę pojednania i dialogu, którego owocem będzie pełne pojednanie”.

To jest oczywiście dobra nadzieja. Jednak w tej chwili w Polsce takie gesty ze strony Kościoła są raczej skazane na margines – taką mamy teraz...

11338

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]