Reklama

Za młode na strach

Za młode na strach

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Była łączniczką w batalionie „Parasol”, zginęła na Czerniakowie we wrześniu 1944 r. Takich dziewczyn były tysiące. Ale spośród nich tylko Krysia – w pewien sposób – zniknęła.
Krystyna Maleszewska (z lewej) i Zofia Świeszcz; Warszawa, jesień 1943 r. Fot. Archiwum prywatne Zofii Świeszcz-Łazor „Zojdy”
W

W „Powstańczych biogramach”, tworzonych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, podaje się dokładną datę śmierci Krystyny Maleszewskiej: 22 września 1944 r. Oraz okoliczności: „Wzięta do niewoli i powieszona przez Niemców przy ul. Solec”.
Jednak przez długie lata nie było wiadomo, co stało się z Krysią. Podczas powojennych ekshumacji matka nie rozpoznała jej ciała. Dopiero w 2008 r. Danuta Krauze (pseudonim „Niuśka”) opowiedziała, czego była świadkiem na Czerniakowie. Okazało się, że to ona ostatnia widziała żywą Krysię.
Ale nadal jej historia – to tylko fragmenty opowieści. Niektórych już się nie odnajdzie.
JEDNO OKO PIWNE
Krysia była mądra, odważna, zaangażowana. I trochę za chuda, bo niedojadała.
Na zdjęciu z jesieni 1943 r. nie wygląda na swoje 16 lat. Drobna, z włosami do ramion, w przykrótkim płaszczu. Na fotografii tego nie widać,...

12751

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]