Reklama

Ładowanie...

Z wielu jedno

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Konflikty, rodzące się na styku prawa do swobody wypowiedzi oraz zasady rozdziału państwa i religii (nie Kościoła!), regulują w USA sądy. Kluczowe znaczenie ma federacyjna struktura państwa i rozbudowana autonomia lokalna, obejmująca także prowadzenie szkół publicznych. Departament edukacji opublikował “Wytyczne w sprawie eksponowania religijności na terenie szkół publicznych", które nie pozwalają zakazywać uczniom demonstracji wiary przez symbole religijne. Wytyczne nie mają jednak sankcji prawnej. Wszystko zależy zatem od przekonań urzędników w kuratoriach i kierowników placówek oświatowych. Sytuację komplikuje fakt, że np. gwiazda Dawida czy różaniec używane są też w celach niereligijnych, m.in. jako oznaki przynależności do młodzieżowych gangów. Ich noszenia można więc zabronić na podstawie przepisów porządkowych lub bezpieczeństwa.
-

---ramka 320466|prawo|1---Odwołajmy się jednak do przykładów. W 1980 r. Federalny Sąd Apelacyjny dla 8. okręgu, rozpatrując casus Florey kontra dystrykt szkolny Sioux Falls, orzekł, że dzieciom wolno śpiewać w szkołach publicznych kolędy, “gdy służy to celom edukacyjnym (...) pogłębia znajomość dziedzictwa kulturowego i religijnego oraz służy wyrabianiu zainteresowań muzycznych i poetyckich". Jak sprawdzić, czy uczniowie śpiewają w mistycznym uniesieniu, czy dla pogłębienia wiedzy? Na tej samej podstawie można ustawiać w szkołach figury św. Mikołaja, żłobki i krzyże (ale też chanukowe menory czy muzułmańskie półksiężyce), jeśli “ekspozycja ma charakter tymczasowy i wykorzystywana jest jako pomoc naukowa".

Trzy lata temu kierownik szkoły w Jasper (stan Alabama) kazał Kandice Smith schować pod bluzkę krzyżyk noszony na szyi, “ponieważ rozpraszał innych uczniów...

4481

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]