Reklama

Z Tołstojem w bunkrze

Z Tołstojem w bunkrze

01.04.2013
Czyta się kilka minut
Gdy zginął – w czerwcu 1950 r., otoczony przez Sowietów w podziemnym bunkrze, którego lokalizację wydał rodak-zdrajca – miał dopiero 25 lat.
Lionginas Baliukevičius FOT. WIKIPEDIA.LT
A

Ale już wtedy był jednym z najbardziej znanych na Litwie partyzantów. Dziś historycy uważają go za jeden z ideowych filarów antysowieckiego podziemia, które na Litwie, w 1944 r. zajętej (znów) przez ZSRR, utrzymało się prawie przez dekadę.
Stało się tak dlatego, gdyż Lionginas Baliukevičius, ps. „Dzūkas”, był nie tylko żołnierzem – przez ostatni rok życia komendantem oddziałów leśnych w okręgu „Dainava” – ale zwłaszcza podziemnym dziennikarzem i wydawcą. Rzadko brał udział w akcjach zbrojnych. Przenosząc się nieustannie do kolejnych bunkrów (budowanych w lasach lub wsiach, u chłopów wspierających podziemie), żyjąc w nich „jak mnich” (jak notował) wraz z kilkoma tylko kolegami, pisał artykuły do podziemnej prasy (informacji dostarczało zagraniczne radio i łącznicy), którą potem sam drukował. Mimo ekstremalnie trudnych warunków, wydawał kilka tytułów, kolportowanych w litewskim...

6285

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]