Reklama

Z prądem czy pod prąd?

Z prądem czy pod prąd?

15.09.2009
Czyta się kilka minut
To elektronika najsilniej ukształtowała pejzaż muzyki współczesnej i po blisko 110 latach istnienia wciąż na jej obszarze zdarza się najwięcej interesujących zjawisk.
N

Nowość sezonu: po 53 latach Warszawska Jesień wraca do swoich źródeł. Około roku 1956, w momencie jej założenia, powstawały pionierskie, a dziś już klasyczne dzieła muzyki elektroakustycznej - "Poem? electronique" Edgara Var?se’a i "Concret PH" Iannisa Xenakisa; oba znajdą się w tegorocznym programie, w przestrzennej aranżacji Miso Music Portugal’s Loudspeaker Orchestra. W roku 1958, na drugiej edycji, prezentowano muzykę konkretną; w tym roku autorska jej prezentacja w wykonaniu żywej legendy i współtwórcy nurtu - Pierre’a Henry’ego. Jednym z największych wydarzeń w historii były występy Karlheinza Stockhausena w latach 70.; teraz, już po jego odejściu, zabrzmią "Glanz" i "Orchester-Finalisten". Jednym słowem: WJ 2009 to elektronika.

Wybór tematu należy przywitać z uznaniem i radością. Uznaniem, bo pod względem kuratorskim jest to niewątpliwie decyzja...

7716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]