Reklama

Głosy, flety, cisza

Głosy, flety, cisza

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Czy sprawiła to magia nazwisk, czy mój postępujący konserwatyzm, wniosek wypływał jeden: w tym roku obronili się mistrzowie.
Jagoda Szmytka Fot. Sophie Linnenbaum / Warszawska Jesień
T

To była nadzwyczaj udana edycja. I nadzwyczaj smutna. Rankiem trzeciego dnia trwania festiwalu umarł Andrzej Chłopecki, współtwórca tej i kilkunastu poprzednich odsłon Warszawskiej Jesieni, filar polskiej muzyki współczesnej, mój mistrz. Był także mistrzem zamiany ról, co nieraz przysparzało mu zarzutów o monopol czy pomieszanie: radiowiec, felietonista, krytyk, muzykolog, wykładowca, kurator, dyrektor, mecenas. Jego wpływ na rodzimą twórczość od ponad trzech dekad jest trudny do przecenienia, jakkolwiek czasem był kontrowersyjny w wyborach. Nie dziw zatem, że dedykowano jego pamięci niedzielny koncert czy wtorkowe wykonanie Pawła Szymańskiego (który dokonał minimalnych zmian w partyturze na tę okazję), a czwartkowy pogrzeb zgromadził całe środowisko, jakby Andrzej sam to zaplanował...

W tym roku trochę mimowolnie poddałem się małemu eksperymentowi, kupując książkę programową...

9006

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]