Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
z archiwum Tygodnika Powszechnego
Artykuły na ten temat
Kobyły, pieski i politycy: dawny „Tygodnik” o tym, co się czyta w mediach
Agata Kaźmierska
Artykuły stają się coraz krótsze i głupsze – i to domena naszych czasów? Dobre sobie.
„Nie taka znów utopia”: dawny „Tygodnik” o świeckim prawie małżeńskim z 1945 roku
Agata Kaźmierska
Najwięcej emocji budziło prawo do rozwodów.
Zakazane słowo na „s”: dawny „Tygodnik” o strajkach na Wybrzeżu
Agata Kaźmierska
W wydaniu z 31 sierpnia 1980 r. na pierwszej stronie zamiast artykułu znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie ma podpisu. Gdy cenzura uważnie…
Rozrywkowa Wieża Babel: dawny „Tygodnik” o festiwalach muzycznych
Agata Kaźmierska
Co katolickie pismo społeczno-kulturalne miało do powiedzenia o Jarocinie? Otóż domagało się poświęcenia uwagi pokoleniu, które się tam zjeżdżało.
Gdy Kisiel pytał, co to jest komputer
Agata Kaźmierska
W 1959 r. „Tygodnik” zwraca uwagę, że rewolucja komputerowa może powodować nierówności społeczne. To temat, który w debacie publicznej zacznie się pojawiać…
Jak doszło do katastrofy smoleńskiej? – teksty z archiwum
Redakcja „Tygodnika Powszechnego”
Czytaj nagrodzone Grand Pressem artykuły Michała Majewskiego i Pawła Reszki w archiwum „Tygodnika Powszechnego” z tekstami od od 2003 roku.
„Sklepany przez Kościół, kocham Kościół” - rozmowa z ks. Janem Kaczkowskim z archiwum „Tygodnika Powszechnego”
Redakcja „Tygodnika Powszechnego”
1 lutego 2017 roku otworzyliśmy archiwum tekstów od 2003 roku. Znajdą w nim Państwo zawsze aktualne, zawsze unikalne publikacje „Tygodnika”.
Pan F. – opowiadanie Stanisława Lema z archiwum „Tygodnika Powszechnego”
1 lutego 2017 roku otworzyliśmy archiwum tekstów od 2003 roku. Znajdą w nim Państwo zawsze aktualne, zawsze unikalne publikacje „Tygodnika”.
Diabeł przyszedł do wioski – tekst z archiwum „Tygodnika Powszechnego”
1 lutego 2017 roku otworzyliśmy archiwum tekstów od 2003 roku. Znajdą w nim Państwo zawsze aktualne, zawsze unikalne publikacje „Tygodnika”.
Lepiej nie żyć wcale, niż żyć bez honoru
Patrycja Bukalska
Tekst Patrycji Bukalskiej ukazał się w TP nr 5/2003; opublikowano go z okazji wręczenia Vaclavovi Havlowi Medalu św. Jerzego.
Na otwarcie Soboru
Ks. Andrzej Bardecki
Tekst ks. Andrzeja Bardeckiego na otwarcie Soboru Watykańskiego II, opublikowany w TP nr 41/1962.
Sobór Watykański II otwarty
Jerzy Turowicz
Tekst Jerzego Turowicza, który był w Rzymie na otwarciu Soboru Watykańskiego II, pojawił się w Tygodniku Powszechnym nr 42/1962.
Václav Havel nie żyje
Adam Michnik
,
Václav Havel
Przypominamy debatę, którą Tygodnik Powszechny przeprowadził w 2003 roku z okazji przyznania Václavowi Havlowi Medalu Świętego Jerzego. Rozmawia dwóch…
Już po wszystkiem...
Ewa Szumańska
,
Anna Mateja
Z Ewą Szumańską, rozmawia Anna Mateja
Nieszczęsny dar wolności
Ks. Józef Tischner
Czy nie stajemy się dziś ofiarami nowego, nieznanego nam dotąd lęku - lęku przed wolnością? - pytał w 1992 roku ks. Józef Tischner na łamach Tygodnika. Dziś, w…
Czesław Miłosz o Wisławie Szymborskiej
Czesław Miłosz
Polska noblistka odebrała na Wawelu order Orła Białego. Przypominamy z tej okazji artykuł o jej poezji, który po ogłoszeniu werdyktu Komitetu Noblowskiego…
Henryk Mikołaj Górecki nie żyje
Tomasz Cyz
Wwieku 76 lat po ciężkiej chorobie zmarł kompozytor Henryk Mikołaj Górecki. Przypominamy archiwalny artykuł z okazji urodzin wybitnego kompozytora oraz…
Spotkanie z Amosem Ozem
Amos Oz
Spotkanie z izraelskim pisarzem o godz. 16.00 w PWST przy ul. Straszewskiego 21 w Krakowie to przedsmak rozpoczynającego się 2 listopada II Międzynarodowego…
"Leszek nie został doradcą MKS bo się zawieruszył..."
TP
Jaka była rola Lecha Kaczyńskiego w Sierpniu 1980 r.? Czy - jak dziś twierdzi Jarosław Kaczyński - był jednym z najważniejszych doradców strajkujących? "…
Rozmowy niedokończone - z hippisami krakowskimi
Ks. Adam Boniecki
Od redakcji: Mało kto wie, że tytuł cyklu "Rozmowy niedokończone" wymyślił właśnie ks. Adam Boniecki w "Tygodniku Powszechnym", gdzie…
Przedstawienie musi trwać!
Jarosław Gowin
Freddie Mercury, zmarły parę miesięcy temu na AIDS piosenkarz rockowy, może być uznany za symbol współczesnej cywilizacji, a raczej jednego z jej najbardziej…
Marilyn, czyli o przekleństwie sławy
Jerzy Turowicz
W Hollywood, w Stanach Zjednoczonych, zmarła młoda, 36-letnia kobieta. Przyczyna zgonu: nadużycie środków nasennych, nie wiadomo czy przypadkowe, czy też…
"Biedni Polacy patrzą na getto" – 20 lat później
Agnieszka Sabor
Rzadka to rzecz, że po dwóch dziesięcioleciach wraca się do artykułu prasowego, by nadal o nim dyskutować. Na czym polega aktualność "Tygodnikowego tekstu…
Biedni Polacy patrzą na getto
Jan Błoński
To był najważniejszy artykuł w historii Tygodnika Powszechnego, odegrał wielką rolę w historii dialogu polsko-żydowskiego. Błoński analizuje dwa wiersze…
Twój tata jest księdzem
Michał Kuźmiński
,
Maciej Müller
Z badań wynika, że 53,7 procent polskich księży chce mieć pełne rodziny. Czy to oznacza, że Kościół musi przygotować się na falę odejść? Tekst ukazał się w…
„Nieliczni są ci, którzy biorą to do serca"
Józef Majewski
W Watykanie, na prośbę Benedykta XVI, powstało "wyczerpujące i dogłębne studium na temat problemu stosowania prezerwatyw jako środka walki z HIV/AIDS -…
Więźniowie sytuacji
Artur Sporniak
Magisterium pracuje nad dokumentem dotyczącym duszpasterstwa chorych na AIDS. Wśród opracowywanych zagadnień znalazła się sprawa dopuszczalności prezerwatywy w…
Zrozumieć księdza
Tomasz Potkaj
Ksiądz Jankowski: Jestem w Polsce i wolno mi mówić, co mi się żywnie podoba. Paweł Huelle: W państwie demokratycznym na skrajne wypowiedzi jest prawo do ostrej…
Wybory Stanisława Stommy
Wojciech Pięciak
Wiek XX skończył się pięć lat temu: 21 lipca 2005 r. Tego dnia zmarł w wieku 97 lat Stanisław Stomma: jeden z założycieli Tygodnika Powszechnego i Znaku,…
Oszczerstwo krwi
Agnieszka Sabor
,
Michał Okoński
5 marca 2004 zmarł ks. Stanisław Musiał. Sprawa podejmowana przez nas w pierwszą rocznicę jego śmierci jak mało która w ostatnich latach leżała mu na sercu.…
Nienapisany scenariusz
Paweł Huelle
Kiedy podczas pierwszej rozprawy przed gdańskim sądem zostałem przez zwolenników prałata Jankowskiego określony - za pomocą rozkładanych plakacików - jako…
Dlaczego odwołałem prałata?
Abp Tadeusz Gocłowski
Abp Tadeusz Gocłowski: Ambona powinna pozostać miejscem przepowiadania Słowa Bożego, a nie trybuną polityczną. Drugim powodem zwolnienia jest nieład etyczny…
Droga światła
Abp Grzegorz Ryś
Droga Światła to nabożeństwo młode, ale mówią już o nim dokumenty Kościoła. Polski katolicyzm ma charakter pasyjny. Bardziej przemawia do nas tajemnica Męki…
Czy może Europa zaistnieć?
Leszek Kołakowski
Na nic sztuczne klejenie ideologii czy filozofii europejskiej. Gdybyśmy chcieli mieć ideologię albo religię, albo filozofię obowiązującą, musielibyśmy zbudować…
Czarne jest czarne
Ks. Stanisław Musiał SJ
Czy Kościoła w Polsce nie byłoby stać na opracowanie listu pasterskiego na temat: »Co to jest grzech antysemityzmu?« - pisał ks. Stanisław Musiał w tekście…