Reklama

Ładowanie...

Lepiej nie żyć wcale, niż żyć bez honoru

19.12.2011
Czyta się kilka minut
Tekst Patrycji Bukalskiej ukazał się w TP nr 5/2003; opublikowano go z okazji wręczenia Vaclavovi Havlowi Medalu św. Jerzego.
"

"Cieszę się, że to już po raz ostatni" - mówił Václav Havel w przemówieniu noworocznym. Na początku lutego kończy się jego ostatnia kadencja i zarazem 13 rok prezydentury.

Na koniec politycznej kariery czeka z niecierpliwością. Tym bardziej, że nigdy nie chciał być politykiem. "Nie chcę prowadzić działalności politycznej. Chcę być pisarzem, chcę pracować w teatrze" - mówił w latach 70., kiedy był jeszcze opozycjonistą prześladowanym przez władze komunistycznej Czechosłowacji. Teraz też tęskni do książek, swobody wypowiedzi, nie spętanej dyplomatycznym protokołem. I do pisania.

W pierwszym przemówieniu, w 1990 r., mówił: "Drodzy obywatele, przez 40 lat słyszeliście w ten dzień z ust moich poprzedników na różne sposoby to samo: jak to nasz kraj kwitnie, ile milionów ton stali wyprodukowaliśmy, jacy wszyscy jesteśmy szczęśliwi... Przypuszczam, że...

21864

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]