Reklama

Lepiej nie żyć wcale, niż żyć bez honoru

Lepiej nie żyć wcale, niż żyć bez honoru

19.12.2011
Czyta się kilka minut
Tekst Patrycji Bukalskiej ukazał się w TP nr 5/2003; opublikowano go z okazji wręczenia Vaclavovi Havlowi Medalu św. Jerzego.
"

"Cieszę się, że to już po raz ostatni" - mówił Václav Havel w przemówieniu noworocznym. Na początku lutego kończy się jego ostatnia kadencja i zarazem 13 rok prezydentury.

Na koniec politycznej kariery czeka z niecierpliwością. Tym bardziej, że nigdy nie chciał być politykiem. "Nie chcę prowadzić działalności politycznej. Chcę być pisarzem, chcę pracować w teatrze" - mówił w latach 70., kiedy był jeszcze opozycjonistą prześladowanym przez władze komunistycznej Czechosłowacji. Teraz też tęskni do książek, swobody wypowiedzi, nie spętanej dyplomatycznym protokołem. I do pisania.

W pierwszym przemówieniu, w 1990 r., mówił: "Drodzy obywatele, przez 40 lat słyszeliście w ten dzień z ust moich poprzedników na różne sposoby to samo: jak to nasz kraj kwitnie, ile milionów ton stali wyprodukowaliśmy, jacy wszyscy jesteśmy szczęśliwi... Przypuszczam, że...

21864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]