Reklama

Ładowanie...

Wybory Stanisława Stommy

31.07.2005
Czyta się kilka minut
Wiek XX skończył się pięć lat temu: 21 lipca 2005 r. Tego dnia zmarł w wieku 97 lat Stanisław Stomma: jeden z założycieli Tygodnika Powszechnego i Znaku, człowiek, który na długo przed rokiem 1989 przygotowywał intelektualnie polski zwrot na Zachód. Pojednanie z Niemcami, które budował, było częścią tego zwrotu. Antykomunista, był równocześnie w latach 1956-76 liderem jedynej legalnej opozycji w PRL. W jego biografii odbijają się jak w lustrze polskie dylematy tamtego stulecia.
T

Tekst ukazał się w "Tygodniku Powszechnym nr 31/2005

Był mroźny zimowy dzień 18 stycznia 1945 r. W oknie budynku przy ulicy Wiślnej 12 w Krakowie stał kleryk. Dołem maszerowali żołnierze Armii Czerwonej, która właśnie zajęła miasto. Tego dnia Stanisław Stomma - on to bowiem był - obchodził 37. urodziny, a 18 stycznia był pierwszym dniem legalnej działalności krakowskiego seminarium duchownego, do którego wstąpił kilka miesięcy wcześniej, gdy działało jeszcze w konspiracji. Ta decyzja, jak wspominał później, podjęta została pod wpływem wstrząsu, jakim była wojna i jej skutki dla Polski.

Pożegnanie Stanisława Stommy (2005) w archiwum "Tygodnika" >>

Pół wieku później, w marcu 1995 r., Stanisław Stomma pisał o tym momencie dziejowym: “Przekraczaliśmy nowy limes historii i widać było, że...

34484

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]