Reklama

Wybory Stanisława Stommy

Wybory Stanisława Stommy

31.07.2005
Czyta się kilka minut
Wiek XX skończył się pięć lat temu: 21 lipca 2005 r. Tego dnia zmarł w wieku 97 lat Stanisław Stomma: jeden z założycieli Tygodnika Powszechnego i Znaku, człowiek, który na długo przed rokiem 1989 przygotowywał intelektualnie polski zwrot na Zachód. Pojednanie z Niemcami, które budował, było częścią tego zwrotu. Antykomunista, był równocześnie w latach 1956-76 liderem jedynej legalnej opozycji w PRL. W jego biografii odbijają się jak w lustrze polskie dylematy tamtego stulecia.
T

Tekst ukazał się w "Tygodniku Powszechnym nr 31/2005

Był mroźny zimowy dzień 18 stycznia 1945 r. W oknie budynku przy ulicy Wiślnej 12 w Krakowie stał kleryk. Dołem maszerowali żołnierze Armii Czerwonej, która właśnie zajęła miasto. Tego dnia Stanisław Stomma - on to bowiem był - obchodził 37. urodziny, a 18 stycznia był pierwszym dniem legalnej działalności krakowskiego seminarium duchownego, do którego wstąpił kilka miesięcy wcześniej, gdy działało jeszcze w konspiracji. Ta decyzja, jak wspominał później, podjęta została pod wpływem wstrząsu, jakim była wojna i jej skutki dla Polski.

Pożegnanie Stanisława Stommy (2005) w archiwum "Tygodnika" >>

Pół wieku później, w marcu 1995 r., Stanisław Stomma pisał o tym momencie dziejowym: “Przekraczaliśmy nowy limes historii i widać było, że...

34484

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]