Reklama

Ładowanie...

Na otwarcie Soboru

19.12.2011
Czyta się kilka minut
Tekst ks. Andrzeja Bardeckiego na otwarcie Soboru Watykańskiego II, opublikowany w TP nr 41/1962.
W

W momencie kiedy nasi czytelnicy otrzymają ten numer ‘Tygodnika". XXI Sobór Powszechny Kościoła Katolickiego rozpocznie już swoje prace. Uroczyste otwarcie Soboru nastąpilo, bowiem 11 października 1962r. w dzień święta Macierzyństwa NMP.

W liście apostolskim z 2 lutego 1962 roku Jana XXIII, wyznaczając datę rozpoczęcia Soboru, pisał m.in. "Spełniając swój dawny zamiar, oraz za dość czyniąc ogólnemu oczekiwaniu wiernych, Konstytucją Apostolską "Humanae salutis " zwołaliśmy na rok bieżący II Watykański Sobór Powszechny.

Obecnie zaś rzecz pilnie rozważywszy, aby ci, którzy z postanowienia prawa są zobowiązani wziąć udział w Soborze, mogli się do tego odpowiednio przygotować, po namyśle postanowiliśmy wyznaczyć rozpoczęcie II Watykańskiego Soboru Powszechnego na dzień 11 października bieżącego roku.

Po raz pierwszy w...

19111

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]