Reklama

Na otwarcie Soboru

Na otwarcie Soboru

19.12.2011
Czyta się kilka minut
Tekst ks. Andrzeja Bardeckiego na otwarcie Soboru Watykańskiego II, opublikowany w TP nr 41/1962.
W

W momencie kiedy nasi czytelnicy otrzymają ten numer ‘Tygodnika". XXI Sobór Powszechny Kościoła Katolickiego rozpocznie już swoje prace. Uroczyste otwarcie Soboru nastąpilo, bowiem 11 października 1962r. w dzień święta Macierzyństwa NMP.

W liście apostolskim z 2 lutego 1962 roku Jana XXIII, wyznaczając datę rozpoczęcia Soboru, pisał m.in. "Spełniając swój dawny zamiar, oraz za dość czyniąc ogólnemu oczekiwaniu wiernych, Konstytucją Apostolską "Humanae salutis " zwołaliśmy na rok bieżący II Watykański Sobór Powszechny.

Obecnie zaś rzecz pilnie rozważywszy, aby ci, którzy z postanowienia prawa są zobowiązani wziąć udział w Soborze, mogli się do tego odpowiednio przygotować, po namyśle postanowiliśmy wyznaczyć rozpoczęcie II Watykańskiego Soboru Powszechnego na dzień 11 października bieżącego roku.

Po raz pierwszy w...

19111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]