Reklama

Sobór Watykański II otwarty

Sobór Watykański II otwarty

19.12.2011
Czyta się kilka minut
Tekst Jerzego Turowicza, który był w Rzymie na otwarciu Soboru Watykańskiego II, pojawił się w Tygodniku Powszechnym nr 42/1962.
W

W czwartek 2 października Jan XXIII dokonał uroczystego otwarcia XXI Soboru Powszechnego, zwanego Sobo­rem Watykańskim II, największego zgromadzenia w dziejach Kościoła. O godzinie 8.30 przez Spiżową Bramę wyszedł na plac św. Piotra długi po­chód: ponad dwa i pół tysiąca Ojców Soboru - kardynałów, patriarchów, arcybiskupów, biskupów, generalnych przełożonych zakonów - wszyscy w białych kapach i w białych infułach. Pochód skierował się do bazyliki św. Piotra, której nawa główna została przekształcona w aulę soborową, na specjalnych trybunach zajęli miejsca delegaci rządów 85 państw, obserwa­torzy niekatolickich wyznań chrześci­jańskich, dyplomacja, dziennikarze, wysłannicy radia i telewizji. Bazylika rozbrzmiewa hymnem "Verii Crearor Spiritus", Ojciec Święty zasiada na tronie przed konfesją świętego Piotra, przy ołtarzu specjalnie zbudowanym w auli, Mszę św. do Ducha Św....

10249

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]