Reklama

Ładowanie...

Sobór Watykański II otwarty

19.12.2011
Czyta się kilka minut
Tekst Jerzego Turowicza, który był w Rzymie na otwarciu Soboru Watykańskiego II, pojawił się w Tygodniku Powszechnym nr 42/1962.
W

W czwartek 2 października Jan XXIII dokonał uroczystego otwarcia XXI Soboru Powszechnego, zwanego Sobo­rem Watykańskim II, największego zgromadzenia w dziejach Kościoła. O godzinie 8.30 przez Spiżową Bramę wyszedł na plac św. Piotra długi po­chód: ponad dwa i pół tysiąca Ojców Soboru - kardynałów, patriarchów, arcybiskupów, biskupów, generalnych przełożonych zakonów - wszyscy w białych kapach i w białych infułach. Pochód skierował się do bazyliki św. Piotra, której nawa główna została przekształcona w aulę soborową, na specjalnych trybunach zajęli miejsca delegaci rządów 85 państw, obserwa­torzy niekatolickich wyznań chrześci­jańskich, dyplomacja, dziennikarze, wysłannicy radia i telewizji. Bazylika rozbrzmiewa hymnem "Verii Crearor Spiritus", Ojciec Święty zasiada na tronie przed konfesją świętego Piotra, przy ołtarzu specjalnie zbudowanym w auli, Mszę św. do Ducha Św....

10249

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]