Reklama

Czesław Miłosz o Wisławie Szymborskiej

Czesław Miłosz o Wisławie Szymborskiej

17.01.2011
Czyta się kilka minut
Polska noblistka odebrała na Wawelu order Orła Białego. Przypominamy z tej okazji artykuł o jej poezji, który po ogłoszeniu werdyktu Komitetu Noblowskiego napisał w październiku 1996 r. w Tygodniku Powszechnym poeta i noblista Czesław Miłosz.
A

Artykuł ukazał się w "Tygodniku Powszechnym" nr 41/1996

A nie mówiłem?

Czesław Miłosz

Mówiłem, że polska poezja jest mocna i że wyróżnia się pewnymi cechami na tle poezji światowej. Te cechy można odnaleźć w dziele kilku najwybitniejszych polskich poetów, również Wisławy Szymborskiej. Jej nagroda Nobla jest tyleż jej triumfem osobistym, co utwierdzeniem miejsca "polskiej szkoły".

Nie jest może rzeczą potrzebną przypominać, że język tej poezji jest językiem kraju, w którym zbrodnia ludobójstwa dokonywała się na masową skalę. Związki pomiędzy słowem i historycznymi doświadczeniami mogą przecie być rozmaitego rodzaju i nie ma tutaj stosunku prostego wynikania. A jednak nie bez znaczenia jest fakt, że Szymborska, podobnie jak Tadeusz Różewicz i Zbigniew Herbert, pisze zamiast...

6096

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]