Reklama

Ładowanie...

Pan F. – opowiadanie Stanisława Lema z archiwum „Tygodnika Powszechnego”

Pan F. – opowiadanie Stanisława Lema z archiwum „Tygodnika Powszechnego”

10.02.2017
Czyta się kilka minut
1 lutego 2017 roku otworzyliśmy archiwum tekstów od 2003 roku. Znajdą w nim Państwo zawsze aktualne, zawsze unikalne publikacje „Tygodnika”.
Stanisław Lem w roku 1966, zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora.
Stanisław Lem w roku 1966, zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora.
S

Stanisław Lem zaczął współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym” jako zupełnie młody, początkujący pisarz, w latach 40. Przez ostatnich kilkanaście lat życia był naszym stałym współpracownikiem, felietonistą.

Raz spotkała nas szczególna niespodzianka - to było w 2004 roku. Znaleźliśmy opowiadanie Stanisława Lema z 1976 r., które nigdy nie wyszło po polsku. W dodatku okazało się, że opowiadanie istnieje tylko w wersji niemieckiej - oryginał zaginął. Przekładu na język polski dokonał syn Autora, Tomasz Lem.

Opowiadanie „Pan F.” jest tekstem niezwykłym. Nieprzypadkowo ten inicjał kojarzy się z Faustem - jest to historia współczesnego Fausta.

1 lutego 2017 r. „Tygodnik Powszechny” otworzył archiwum swoich tekstów od 2003 roku. To prawie 40 tysięcy zawsze aktualnych, zawsze unikalnych tekstów. Jednym z nich jest opowiadanie Stanisława Lema „Pan F.” (z ilustracjami Andrzeja Dudzińskiego), które teraz można przeczytać pod tym adresem.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]