Reklama

Pan F. – opowiadanie Stanisława Lema z archiwum „Tygodnika Powszechnego”

Pan F. – opowiadanie Stanisława Lema z archiwum „Tygodnika Powszechnego”

10.02.2017
Czyta się kilka minut
1 lutego 2017 roku otworzyliśmy archiwum tekstów od 2003 roku. Znajdą w nim Państwo zawsze aktualne, zawsze unikalne publikacje „Tygodnika”.
Stanisław Lem w roku 1966, zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora.
Stanisław Lem w roku 1966, zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora.
S

Stanisław Lem zaczął współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym” jako zupełnie młody, początkujący pisarz, w latach 40. Przez ostatnich kilkanaście lat życia był naszym stałym współpracownikiem, felietonistą.

Raz spotkała nas szczególna niespodzianka - to było w 2004 roku. Znaleźliśmy opowiadanie Stanisława Lema z 1976 r., które nigdy nie wyszło po polsku. W dodatku okazało się, że opowiadanie istnieje tylko w wersji niemieckiej - oryginał zaginął. Przekładu na język polski dokonał syn Autora, Tomasz Lem.

Opowiadanie „Pan F.” jest tekstem niezwykłym. Nieprzypadkowo ten inicjał kojarzy się z Faustem - jest to historia współczesnego Fausta.

1 lutego 2017 r. „Tygodnik Powszechny” otworzył archiwum swoich tekstów od 2003 roku. To prawie 40 tysięcy zawsze aktualnych, zawsze unikalnych tekstów. Jednym z nich jest opowiadanie Stanisława Lema „Pan F.” (z ilustracjami Andrzeja Dudzińskiego), które teraz można przeczytać pod tym adresem.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]