Reklama

Twój tata jest księdzem

05.02.2007
Czyta się kilka minut
Z badań wynika, że 53,7 procent polskich księży chce mieć pełne rodziny. Czy to oznacza, że Kościół musi przygotować się na falę odejść? Tekst ukazał się w Tygodniku Powszechnym nr 6/2007
"

"Opuszczam zakon - napisał 25 stycznia 2007 r. w liście do współbraci o. Tadeusz Bartoś, dominikanin, teolog i publicysta. - Zbyt ścisła zależność we wszystkich wymiarach życia uniemożliwia dojrzewanie. (...) Rytualizm religijny wypiera sens nauki Jezusa. Forma zastępuje treść. Tymczasem gest religijny ma być jedynie znakiem wskazującym na Boga. Nie jest Bogiem (wszystkie te kwestie omawiam szerzej w książce »Ścieżki wolności«)".

Książka, o której wspomina, jest już w księgarniach. Odejście jezuity ks. Stanisława Obirka we wrześniu 2005 r. również zbiegło się z publikacją wywiadu-rzeki. W "Rzeczpospolitej" z 31 stycznia Tomasz Terlikowski nazwał obu byłych zakonników "postmodernistami".

- To nie postmodernizm - uważa ks. Jacek Prusak, jezuita, psychoterapeuta i publicysta "TP". - Motywem wystąpienia Bartosia i Obirka jest według mnie kryzys...

22234

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]