Ładowanie...
Yeti, czyli ono

Wiosną 2012 r. wędrowałem ponad pół tysiąca kilometrów przez Himalaje Birmańskie. Pierwszym cudzoziemcem w długiej na setki kilometrów dolinie Nan Tamai prowadzącej do podnóża świętej góry Hkakaborazi był w 1911 r. brytyjski eksplorator, botanik, szpieg: Frank Kindon-Ward. Po nim do jednego z najtrudniej dostępnych rejonów Ziemi docierali: ekspedycja wojskowa płk. Saw Myinta w 1956 r., wyprawa birmańskich naukowców dr U Ko Ko w 1960 r., która po raz pierwszy powiadamia świat o istnieniu jedynego znanego plemienia azjatyckich pigmejów Tarong, po nich – japoński wspinacz Ozaki w 1996 r., który jako pierwszy zdobywa Hkakaborazi, rok później – Alan Rabinowitz, amerykański konserwator przyrody, przekonywający birmańską juntę do utworzenia tu parku narodowego. Tylu przez cały wiek.
Ostatnia wieś
Szedłem ponad miesiąc z grupą tragarzy i świetnym tłumaczem. Miał...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]