Reklama

Wzorzec Ananiasza

Wzorzec Ananiasza

15.05.2005
Czyta się kilka minut
Kierując pierwsze słowa do wcześniej prześladowcy Kościoła, Ananiasz nazywa go bratem. Zaraz po nich odwołuje się do Jezusa, który posyła, i do Ducha Świętego, którego moc towarzyszy działaniom Apostołów. Czy dziś znaleźlibyśmy wielu Ananiaszów, potrafiących łączyć podobną mądrość serca z tym samym spojrzeniem głębokiej wiary? Znacznie łatwiej byłoby przecież zacząć od przepytywania Szawła na okoliczność jego wcześniejszej zdrady. Można by wówczas zgromadzić wszystkich świadków jego fanatycznej aktywności, przesłuchać dostępnych współtowarzyszy zła, którzy podobnie jako on prześladowali wierzących w Chrystusa, sporządzić dokładne szacunki wyrządzonych szkód. Nie wiadomo tylko, czy przy takim podejściu starczyłoby czasu i zapału na podróże apostolskie św. Pawła. Może zamiast informacji o nich w Dziejach Apostolskich znaleźlibyśmy tylko dokładne raporty z przesłuchania?
W

W Kościele każdej epoki doświadczamy tajemnicy grzechu i łaski. Boże światło przemienia Szawłów w Pawłów i przywraca utraconą nadzieję. Potrzebna jest jednak do tego współpraca nowych Ananiaszów, którzy ufając łasce pójdą pod wskazany adres, by zagubionego brata przywrócić do wspólnoty Kościoła. Wędrówka szlakiem Ananiasza na ulicę Prostą (Dz 9, 10) wymaga wiary w działanie Ducha Świętego. Do opowiadania o niegodziwościach Szawła wystarczy zwykłe ukochanie sensacji.

506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]