Reklama

Wyższa szkoła stagnacji

31.03.2009
Czyta się kilka minut
Polak coraz lepiej włada językami obcymi, tyle że za naukę musi płacić sam. Państwo udaje, że uczy.
Z

Z prywatnych szkół angielskiego zniknęli początkujący. Ubywać zaczęło ich w latach 90. Na dobre przestali istnieć z nastaniem XXI wieku. - Teraz mamy false beginners, fałszywych początkujących - mówi Wojciech Graniczewski, dyrektor obchodzącej 20-lecie istnienia szkoły Gama Bell w Krakowie. - Choć nigdy nie uczyli się języka, obcują z nim na co dzień: w internecie, mediach, reklamie.

Jak mówi Graniczewski, w latach 90. do jego szkoły chodzili już licealiści, którzy byli gotowi zdać trudny egzamin FCE czy CAE. Dzisiaj na tym poziomie bywają korzystający z prywatnej edukacji gimnazjaliści.

Polak na językach

Zarówno znikanie początkujących, jak i podniesienie ogólnego poziomu uczniów zdaje się przeczyć tezie, że Polak słabo włada językami obcymi. Dobrze pewnie nie jest, ale nie jest też najgorzej.

...
15456

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]