Reklama

Wytrącony element strachu

Wytrącony element strachu

29.01.2007
Czyta się kilka minut
Podziw dla odwagi, potępienie, ale i pogróżki - to najczęstsze reakcje rodaków na przyznanie się studiującego w Polsce Białorusina do współpracy z KGB. Jego wyznanie, szczere czy nie, wywołało dyskusję.
-

- Władysław Michajłow zapewne nie był cennym współpracownikiem, ale jego ujawnienie się musiało reżim zaboleć - uważa Mariusz Maszkiewicz, doradca premiera ds. Wschodu i były ambasador RP w Mińsku. - Jego krok dowodzi, że na Białorusi wyrasta nowa siła. KGB musi zacząć się bać, że wyskoczą im inne, już większe króliki z kapelusza.

A tak się może zdarzyć, bo Warszawa na historię Michajłowa zareagowała ze spokojem: - Gdybyśmy deportowali czy piętnowali tego studenta, wysłalibyśmy sygnał, że nie warto przechodzić na dobrą stronę. Lepiej pozyskiwać ludzi niż ich tracić - ocenia nasz rozmówca.

Zdaniem Maszkiewicza, który za obecność na powyborczych protestach w Mińsku w marcu ub.r. wylądował w białoruskim więzieniu, ujawnienie własnej współpracy ze służbami dowodzi kolejnego przełomu psychologicznego w umysłach Białorusinów (pierwszym była właśnie...

3780

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]