Reklama

Wypisy z Barbary Skargi

03.05.2007
Czyta się kilka minut
Niewiele mamy w Polsce osób, których głosu warto słuchać z taką uwagą, jak głosu Barbary Skargi.
N

Nie chcę używać słowa "autorytet" ("tylko rozum powinien mieć autorytet - pisze Barbara Skarga, odwołując się do św. Augustyna - on rzadziej zwodzi") ani przypominać biografii i dorobku Pani Profesor. Dobrze się stało, że zebrano jej rozproszone wypowiedzi z ostatnich lat, niektóre publikowane pierwotnie na łamach "TP". Są tu wykłady, eseje, recenzje, wypowiedzi sprowokowane bieżącymi wydarzeniami - np. awanturami wokół miejsca pochówku Czesława Miłosza czy ustawą lustracyjną - a także rozmowa, którą z autorką przeprowadził dla "Jednoty" Krzysztof Dorosz, ale mimo tej różnorodności książka tworzy całość wyjątkowo spójną. Czytając kolejne teksty, wciąż przebywamy w tej samej przestrzeni bezinteresownego i pełnego troski namysłu nad współczesną kulturą i życiem społecznym, w obszarze myślenia filozoficznego odwołującego się do źródeł, do świata pojęć wypracowanych jeszcze...

4829

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]