Reklama

Czy metafizyka jest chorobą?

Czy metafizyka jest chorobą?

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Wymaga się na ogół od uczonego i filozofa - pisała Barbara Skarga we wstępie do wydanej przed ośmiu laty książki Tożsamość i różnica - by reagował żywo na problemy teraźniejszości, by nie był wobec nich obojętny. Tymczasem to, co dzieje się dziś w filozofii, razi mnie i nuży.
I

I tłumaczyła, że obca i jałowa wydaje jej się zarówno filozofia analityczna, która "zmusza co prawda do precyzji, ale nie do myślenia", jak i nurty socjologizujące, które rozpatrują pojęcia filozoficzne wyłącznie w ich społeczno-kulturowych uwikłaniach. Tak więc, choć “metafizyka jest dziś niemodna", autorka zdecydowała się zająć tytułowym problemem tożsamości właśnie w perspektywie metafizycznej.

Perspektywa ta dominuje także i w “Kwartecie". “Mam poczucie fragmentaryczności, skrótowości mych refleksji - zastrzega się Barbara Skarga. - Niech Czytelnik potraktuje je jako pierwszy krok ku metafizyce, jako próbę wejścia na jej niezmierzone drogi". Pięć esejów składających się na jej nową książkę to wspaniała lekcja uważnego i precyzyjnego myślenia, otwartości i umiejętności zadawania pytań podstawowych, krytycznej lektury tekstów filozoficznych - i zarazem...

8249

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]