Reklama

Cytaty z Michnika

Cytaty z Michnika

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Czasem mi się wydaje, że gdyby Adam Michnik nie istniał, jego wrogowie musieliby go wymyślić. Któż inny bowiem pełniłby wtedy tak skutecznie rolę podręcznego kozła ofiarnego, kogóż innego dałoby się tak łatwo obciążyć winą za własne rozczarowanie czasem wolności? Adam Michnik jest postacią tak wyrazistą, że starczył w przeszłości jeden jego gest albo jeden tekst (niechby i nieprzemyślany), by z obiektu adoracji zmienić autora w osobę wręcz znienawidzoną.
I

I nie dotyczy to tylko minionego szesnastolecia. Wcześniej też bywało, że pozycja społeczna i autorytet Adama Michnika (opłacone wszak naprawdę słono!), a także jego przyjaźnie - by wspomnieć tylko nazwiska Miłosza, Tischnera, Kołakowskiego i Turowicza - budziły zawiść i resentyment, których skalę trudno doprawdy pojąć. Sam byłem świadkiem, gdy podczas seminarium odbywającego się pod koniec lat 80. w murach pewnego krakowskiego klasztoru wybitny historyk filozofii, parający się dziś czynnie polityką, nie potrafił powściągnąć irracjonalnej wrogości wobec gościa z Warszawy. Dodajmy, że gość wyszedł właśnie z więzienia, a osoby filozofa (który dopiero zyskiwał sławę) chyba nie kojarzył i nie bardzo rozumiał, skąd biorą się owe fale niechęci, docierające doń z nielicznego audytorium...

***

Zarówno adoracja, jak i nienawiść nie...

7384

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]