Reklama

W/V, historie rodzinne

W/V, historie rodzinne

08.11.2021
Czyta się kilka minut
A

Aktor Jan D. gra żydowskie dziecko polskich rodziców. Polacy uratowali go, syn nie wiedział o niczym, nadchodzi czas, gdy wyznają prawdę.

Najpierw tłumaczą, co to jest Żyd.

To jest, synuś, bardzo proste, mówi matka. Żyd to Żyd. Inny jest i ma te swoje malownicze atrybuty.

Otwierają tobołek z czasów wojny i wyjmują chałat i jarmułkę. I brodę z pejsami wyjmują, bo w teatrze i takie rekwizyty w wojennych tobołkach są możliwe.

I traumę ma, dodaje matka. Albo przynajmniej problem, bo Żyd po to jest, żeby było smutno.

Następnie pokazują, jak Żyd stawia kroki. Chodzisz, synuś, jakbyś chciał do tyłu iść, ale idziesz do przodu. I głową powinieneś kiwać do góry i na dół, a czasami na skos. I do góry patrz, jakbyś szukał znaków na suficie.

Syn idzie spać, a matce robi się smutno. Bo tacy jak on pana Jezusa zabili, żeby przejąć kontrolę nad światem,...

5705

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]