Reklama

Wujkowie z gnatem

Wujkowie z gnatem

13.10.2009
Czyta się kilka minut
Obywatelu, jeśli czujesz się skonfundowany ostatnimi poruszeniami wśród rodzimych gangsterów politycznych, uspokoi Cię może przypomnienie kilku historii z pobliskiej rzeźni.
W

W 1963 r. na ekrany francuskich kin wszedł najbardziej popularny w dziejach Francji film, opowiadający o porachunkach gangsterów. Tytuł brzmiał "Tontons Flingueurs", w wolnym tłumaczeniu: "Wujkowie z gnatem". Na kilka dni przed wybuchem polskiej afery hazardowej francuski tygodnik "Le Nouvel Observateur" opublikował dossier identycznie zatytułowane, a poświęcone "wujkom" strzelającym do siebie z "gnata" we francuskiej polityce.

***

"Kula minęła mnie o jeden milimetr", tak prezydent Nicolas Sarkozy podsumował obrazowo ostatnią wielką strzelaninę, zwaną aferą Clear­stream. Jego nazwisko znalazło się na liście nielegalnych kont zagranicznych; wpisał je tam jego największy przed paru laty rywal Domi­nique de Villepin, minister i premier za Chiraca (prywatnie autor wykwintnych i pustych szkiców o poezji). Sprawa się ciągnie od dłuższego czasu,...

8688

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]