Reklama

Wszystkie lęki dzieci

Wszystkie lęki dzieci

20.04.2020
Czyta się kilka minut
Ponad siedemset wiadomości z formularza kontaktowego w sieci dostała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę między 1 a 15 kwietnia, gdy osoby do 18. roku życia nie mogły same opuszczać domów (od poniedziałku zakaz dotyczy tylko dzieci do lat 13).
T

To oznacza wzrost w stosunku do marca, kiedy przez cały miesiąc pojawiło się tych wiadomości nieco ponad tysiąc (to z kolei dwukrotnie więcej niż w miesiącach sprzed epidemii). Wzrosła też w marcu i kwietniu liczba interwencji Fundacji w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia – głównie myśli samobójczych, podejmowanych już prób odebrania sobie życia bądź nasilonej przemocy domowej.

Jakie lęki kryją się za tysiącami wiadomości i telefonów? – O zdrowie, o przyszłość, o szkołę, o egzaminy – wylicza Paula Włodarczyk, koordynatorka prowadzonego przez Fundację telefonu ­zaufania 116 111. – O relacje z rówieśnikami. O związki, które też się za sprawą epidemii sypią. Dzwoniący bądź piszący opowiadają o przemocy, która albo pojawiła się z powodu dodatkowego napięcia w domu, albo trwała wcześniej, a ostatnio się nasiliła. Martwią się o rodziców: że zachorują, że stracą pracę.

Fundacja wysłała w zeszłym tygodniu apel do premiera wraz z rekomendacjami dla rządu. Dotyczą m.in. pilnego zwiększenia zakresu pomocy psychologicznej (także online), skuteczniejszego zapobiegania cyfrowemu wykluczeniu dzieci na czas pracy zdalnej szkół i zapewnienia izolacji dla zagrożonych przemocą. „Jesteśmy świadomi, że sytuacja epidemii wymaga podjęcia nadzwyczajnych działań, które mają na celu ochronę całego społeczeństwa – pisała Monika Sajkowska, prezeska Fundacji. – Solidaryzujemy się z tym podejściem. Apelujemy jednak, by działania (...) miały także na uwadze interes najbardziej bezbronnej grupy – ­dzieci”. ©℗


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]