Reklama

Ładowanie...

Klapsy: teoretycznie przeciw

Klapsy: teoretycznie przeciw

14.11.2022
Czyta się kilka minut
Czy Pana/Pani zdaniem stosowanie kar fizycznych przez rodziców wobec dzieci jest w naszym kraju prawnie zakazane? – zapytała polskie matki i ojców, w ramach szóstego już badania postaw wobec kar, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
FOT. PIXABAY
A

Aż 43 proc. odpowiedziało przecząco bądź „nie wiem”, mimo iż zakaz taki istnieje od ponad dekady. Ale jest też powód do optymizmu: 70 proc. pytanych (przy 52 proc. w 2017 r.) zakaz ten popiera.

Gorzej wygląda praktyka: więcej niż co trzeci rodzic (36 proc.) stosuje wobec dzieci klapsy. Dobrze ma się cały tradycyjny system kar – nie tylko fizycznych. Aż 60 proc. rodziców zakazuje używania różnych urządzeń, 57 proc. krzyczy, a nieco ponad 40 proc. stosuje krytykę dzieci i zakaz spotykania się z rówieśnikami.

Wygląda na to, że po latach dyskusji i kampanii społecznych większość rodziców jest świadoma szkodliwości kar. Ale zmiany postaw idą opornie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]