Reklama

Ładowanie...

Wstrząs w Watykanie

13.03.2017
Czyta się kilka minut
Członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich podała się do dymisji. Okazuje się, że w Kurii Rzymskiej istnieje opór przed rozwiązywaniem problemów nadużyć wobec dzieci.
Marie Collins i kard. Sean Patrick O’Malley, Watykan, maj 2014 r. Fot. Alessandro Bianchi / REUTERS / FORUM
N

Najpierw notę o decyzji Marie Collins opublikowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, chwilę potem Irlandka na Twitterze napisała o „frustracji z powodu braku współpracy z pewnymi dykasteriami Kurii Rzymskiej”. W jej dublińskim mieszkaniu rozdzwoniły się telefony. „Wieść o tej dymisji w tak bardzo leżącej na sercu papieża komisji jest w pierwszym dniu Wielkiego Postu jak grom z jasnego nieba” – skomentował na łamach watykańskiego portalu Vatican Insider Andrea Tornielli. Udało mu się namówić Collins na dłuższą rozmowę. I już na pierwsze pytanie watykanisty o „opór wobec wprowadzania nowych norm przeciw dramatycznemu zjawisku molestowania nieletnich” Irlandka odpowiada, że „nie tyle o normy tu chodzi”, ile o to, że „komisja jest traktowana przez niektórych jako ciało ingerujące”, „istnieje ogólna niechęć do współpracy z nami”, a to może być „częścią opozycji wobec Franciszka”.

...
10113

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]