Reklama

Ładowanie...

Wspólnota jednostek

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Demokracja, która chciała życie ochronić, ostatecznie o życiu próbuje zapomnieć, rugując je poza granice społeczeństwa.
H

Henry David Thoreau znany jest przede wszystkim jako autor słynnego tekstu z 1849 roku pt. "Obywatelskie nieposłuszeństwo", którym zainicjował wykraczającą poza jego czasy dyskusję o stosunku jednostki wobec władzy państwowej i wszelkich instytucji społecznych. Amerykański pisarz postawił tezę, że życie każdego obywatela może być hamulcem zatrzymującym bezwzględną maszynę władzy, przede wszystkim w jej wymiarze administracyjnym.

Dla Thoreau wszystkie pojęcia określające ludzką zbiorowość (społeczeństwo, naród, państwo) mają sens, o ile pozwalają opisać relacje między jednostkami. Pojedyncze życie nie może zostać przesłonięte przez wielkie figury społeczne czy polityczne. Nie możemy nawet na chwilę utracić go z oczu, co w demokracji XIX-wiecznej (a jeszcze bardziej w demokracji współczesnej) jest nagminne.

Łatwo sprowadzić myśl Thoreau do...

6237

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]