Reklama

Wspólnie i odpowiedzialnie

Wspólnie i odpowiedzialnie

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Wyprzedzając nieco czterdziestolecie historycznej wymiany listów między biskupami polskimi a niemieckimi (listopad-grudzień 1965), Episkopaty obu Kościołów we wspólnym oświadczeniu nie tylko raz jeszcze podkreśliły wagę tamtego przełomowego otwarcia, ale nakreśliły zadania, jakie katolicy polscy i niemieccy winni podjąć.
P

Pierwszym jest troska o samo pojednanie, dziś poddane próbom, które w oświadczeniu nazwane zostały po imieniu: “Niektórzy przedstawiciele świata polityki i życia publicznego rozdrapują lekkomyślnie wciąż jeszcze bolesne rany przeszłości naszych narodów. Inni jawnie, a nawet bezwzględnie usiłują je wykorzystać dla celów osobistych lub politycznych".

Stanowczo przeciwstawiając się takim tendencjom, biskupi wskazali zarówno na nauczanie Jana Pawła II o właściwym pojmowaniu zasady sprawiedliwości, na którą tak chętnie powołują się zwolennicy na nowo podejmowanych rozliczeń, jak i na obowiązek przyjmowania całego wymiaru prawdy i wynikający stąd obowiązek wyrażenia żalu za to, co w jej świetle musi być uznane za zło. Taka postawa wobec przeszłości umożliwi też podjęcie następnego zadania: “wspólnego kształtowania w duchu chrześcijańskim oblicza naszego kontynentu...

2200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]