Reklama

Co Duch mówi Kościołowi?

Co Duch mówi Kościołowi?

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Jeżeli przyjąć, że list Episkopatu to wypowiedź lokalnego Kościoła o najwyższej randze, w minionym roku cztery tematy wysunęły się na plan pierwszy: ewangeliczne ubóstwo, śmierć Jana Pawła II i wybór Benedykta XVI, pojednanie Kościoła greckokatolickiego Ukrainy i rzymskokatolickiego Polski oraz aktualne położenie rodziny.
Po lekturze dokumentów Episkopatu pozostaje niedosyt...
K

Konferencja Episkopatu nie jest parlamentem ani biurem politycznym, lecz formą kolegialności. Każdy lokalny biskup odpowiada za swoją diecezję bezpośrednio przed Stolicą Apostolską. Konferencja koordynuje działalność duszpasterską na swoim terenie. Dekrety może wydawać w ściśle określonym i dość wąskim zakresie, określonym przez prawo kanoniczne, zresztą za aprobatą Watykanu. Jednak Konferencje - niezależnie od ich statusu jurydycznego i teologicznego - odgrywają coraz większą rolę. Wspólnie opracowane programy, ogłaszane dokumenty i wypowiedzi mają większy ciężar gatunkowy niż wypowiedzi poszczególnych biskupów. Dlatego chcąc poznać kierunek, w jakim zmierza Kościół w Polsce, należy zapoznać się z dokumentami Konferencji Episkopatu. Jaki obraz 2005 r. z nich się wyłania?

Cztery listy

Wysłuchiwanie, zwykle dość długich, listów...

18812

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]