Reklama

Współczesność nasenna

Współczesność nasenna

28.11.2016
Czyta się kilka minut
Lokalne elity zauważyły, że instytucje artystyczne, cenione w międzynarodowym obiegu, niekoniecznie zapewniają prestiż im samym. To groźne zjawisko.
Tadeusz Kantor, Emballage II, Parasol i postać, 1967 r. Fot. Materiały prasowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu
W

We Wrocławiu można obejrzeć trzy wystawy pokazujące różne sposoby myślenia o sztuce powstającej po II wojnie światowej, o jej kolekcjonowaniu i prezentowaniu. To także okazja do postawienia pytania o to, czym ma być muzeum sztuki współczesnej w XXI wieku. Przypadek tamtejszego Muzeum Współczesnego i losy kierującej nim Doroty Monkiewicz dobitnie pokazują, że są to kwestie budzące dziś silne emocje.

Pod Czterema Kopułami

W czerwcu 2016 r. w Pawilonie Czterech Kopuł otwarto nowy oddział tamtejszego Muzeum Narodowego. Budynek, jedno z najsłynniejszych dzieł wybitnego niemieckiego architekta Hansa Poelziga z 1912 r., odrestaurowano, przywracając dawny blask.

Pomysł umieszczenia w tym miejscu kolekcji powojennej sztuki polskiej, jednej z najlepszych w kraju, jest bardzo dobry, a wiele dzieł przechowywanych we Wrocławiu należy dziś do kanonu polskiej...

10933

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]