Reklama

Wolność sterowana

Wolność sterowana

26.06.2005
Czyta się kilka minut
W nie ma tradycji wolności słowa - twierdzi prezydent Putin tłumacząc walkę z garstką niezależnych mediów. Dziennikarzom, decydującym się na krytykę Kremla zamyka się usta. Najprostszym sposobem jest morderstwo.
P

Paul Chlebnikow - zamordowany prawie rok temu naczelny rosyjskiej edycji miesięcznika “Forbes", wychowany na Zachodzie, nie rozumiał praw rosyjskiej demokracji sterowanej. Kto zlecił zabójstwo? Najprostsza odpowiedź - ci, którym się naraził. Wydrukował spis stu najbogatszych Rosjan. Na listę trafili oligarchowie, prowadzący brudne interesy i powiązani z władzą. Kilka miesięcy później zginął. Moskiewska prokuratura właśnie zakończyła śledztwo, wydając absurdalne oświadczenie: za mordem stoi czeczeński separatysta Choż Ahmed Nuchjew.

Winnych śmierci Chlebnikowa pewnie nigdy nie uda się odnaleźć. Jego los jest przestrogą dla innych dziennikarzy - w warunkach demokracji sterowanej może istnieć jedynie sterowana wolność słowa.

776

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]