Reklama

Ballada o diable

Ballada o diable

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Rok diabła Petra Zelenki wywołuje zrazu konfuzję: oto kolejny czeski film, w którym praktycznie wszystko może się zdarzyć. Za chwilę jednak żart ustępuje miejsca biograficznej opowieści. Fabularnej? dokumentalnej? - trudno do końca rozstrzygnąć.
Karel Plíhal i Jaromír Nohavica
F

Film zabiera nas w dziwną, nierzeczywistą podróż do świata zamieszkanego przez postacie jak najbardziej rzeczywiste. Inspiracją stała się postać Jaromíra Nohavicy, czeskiego pieśniarza, kompozytora i poety, którego w Polsce specjalnie przedstawiać nie trzeba. Twórca wydanej niedawno płyty “Babylon" koncertował u nas wielokrotnie, mieszka w Czeskim Cieszynie, często też podkreśla swoje związki z Polską. Przyjaźni się z Jackiem Kaczmarskim, ale w pejzażu czeskiej kultury jest kimś innym niż twórca “Murów".

Bardziej liryczny niż publicystyczny, Nohavica nigdy nie widział siebie w roli dysydenckiego barda. Największą popularność zdobył już po “aksamitnej rewolucji" i zawsze, co podkreśla, czuł się bardziej kuglarzem niż romantycznym wajdelotą. Mieszając elementy piosenki poetyckiej spod znaku Okudżawy i Wysockiego ze słowiańskim folkiem, wypracował własną formułę...

6948

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]