Reklama

Ballada o diable

Ballada o diable

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Rok diabła Petra Zelenki wywołuje zrazu konfuzję: oto kolejny czeski film, w którym praktycznie wszystko może się zdarzyć. Za chwilę jednak żart ustępuje miejsca biograficznej opowieści. Fabularnej? dokumentalnej? - trudno do końca rozstrzygnąć.
Karel Plíhal i Jaromír Nohavica
F

Film zabiera nas w dziwną, nierzeczywistą podróż do świata zamieszkanego przez postacie jak najbardziej rzeczywiste. Inspiracją stała się postać Jaromíra Nohavicy, czeskiego pieśniarza, kompozytora i poety, którego w Polsce specjalnie przedstawiać nie trzeba. Twórca wydanej niedawno płyty “Babylon" koncertował u nas wielokrotnie, mieszka w Czeskim Cieszynie, często też podkreśla swoje związki z Polską. Przyjaźni się z Jackiem Kaczmarskim, ale w pejzażu czeskiej kultury jest kimś innym niż twórca “Murów".

Bardziej liryczny niż publicystyczny, Nohavica nigdy nie widział siebie w roli dysydenckiego barda. Największą popularność zdobył już po “aksamitnej rewolucji" i zawsze, co podkreśla, czuł się bardziej kuglarzem niż romantycznym wajdelotą. Mieszając elementy piosenki poetyckiej spod znaku Okudżawy i Wysockiego ze słowiańskim folkiem, wypracował własną formułę...

6948

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]