Reklama

Śmiech w domach z betonu

Śmiech w domach z betonu

17.08.2006
Czyta się kilka minut
Czeskie kino znowu w natarciu. I choć krytyka znad Wełtawy nieustannie zarzuca rodzimym produkcjom infantylność i uciekanie od realnych problemów czeskiej rzeczywistości (stawiając za wzór chociażby "zaangażowane kino polskie), my możemy pozazdrościć naszym sąsiadom wrodzonej lekkości, z jaką opisują najdotkliwsze przypadłości nowych czasów: bezrobocie czy... swobodę seksualną.
Kadr z filmu "Słoneczne miasto"
M

Martin Šulík, pochodzący ze Słowacji piewca prowincji, dał się poznać polskim widzom głównie jako twórca "Ogrodu" czy "Pejzażu", filozofujących przypowiastek osadzonych w sielskim krajobrazie. W "Słonecznym mieście" sceneria nie jest bynajmniej idylliczna: wszak Ostrawa to niegdyś tętniący życiem, a dziś mocno podupadły ośrodek przemysłowy, z największym w kraju odsetkiem bezrobotnych.

Film (czyżby tytułem ironicznie nawiązujący do renesansowej utopii "Miasto słońca" Campanelli?) przedstawia świat zdegradowany i zgrzebny. Zamieszkują go ludzie niepokojąco znajomi: dawni górnicy bez pracy, ich żony próbujące na własną rękę wiązać koniec z końcem, dzieci, które na każdym kroku wstydzić się muszą swojej biedy. Poznajemy w filmie kilka takich rodzin. Wszystkie dotknięte kryzysem, ale każda z nich próbuje uporać się z nim na swój sposób. Nie jest łatwo. Mężczyźni...

6974

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]