Reklama

Wnuczek Katarzyny

Wnuczek Katarzyny

30.04.2016
Czyta się kilka minut
Katarzyna nie ma szczęścia. Miasto jest trochę pijackie.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara
S

Sprzyja temu trudny klimat oraz nadreprezentacja marynarzy. A ona stoi pośrodku parku, przy placu Ostrowskiego. Ciągle tam się dzieje. A to Suworowowi ktoś rąbnie szpadę, a to strzaska butelkę na głowie Potiomkina. Raz nawet ubrali Katarzynę w pasiastą koszulkę marynarską i wsadzili flaszkę w dłoń. Zgroza!

Chodzicie czasem na plac Ostrowskiego w Petersburgu? Nie od Newskiego Prospektu! To zbyt banalne. Lepiej przejść brzegiem Fontanki, zatoczyć koło i przebić się zaułkami od strony Teatru Aleksandryjskiego. Wtedy najpierw zobaczycie plecy imperatorowej. U jej stóp faworyci, generałowie, poeci. Jest też i jej przyjaciółka, księżna Daszkowa, z książką w dłoniach. Sama Katarzyna patrzy na wielką witrynę domu towarowego Braci Jelisiejewów (produkty kolonialne). Dziś witrażowe okno jest bardzo piękne. Kiedyś mówiono: „koszmarek”, „kupiecki modernizm”. W każdym razie: imperatorowa...

5467

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]