Wniebowzięta Matka Boża Zielna

Święto Matki Bożej Zielnej obchodzono już w V wieku.

10.08.2014

Czyta się kilka minut

Oczywiście mówiono wówczas nie o Wniebowzięciu Maryi, ale o Jej Zaśnięciu. Według jednej z apokryficznych opowieści apostołowie pochowali ciało matki Zbawiciela u podnóża Góry Oliwnej, przy zaśnięciu Maryi nie było jednak Tomasza, który po spóźnionym przybyciu prosił o otworzenie grobu Maryi. Gdy odsunięto kamień, znaleziono pusty grób, a w miejscu ciała miały leżeć lilie i wianki kwiatowe. Dlatego też w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny święci się w kościołach kwiaty i zioła.

Magdalena Zych, antropolożka kultury z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, wyjaśniała trzy lata temu na łamach krakowskiej „Gazety Wyborczej”, że „chrześcijaństwo zaadaptowało zwyczaj, który istniał znacznie wcześniej. Już w czasach antycznych w sierpniu obchodzono podobne święto ku czci Diany. To zawsze było święto związane z dziękowaniem za plony i jednocześnie składaniem darów z prośbą o urodzaj w następnym roku”.

W polskiej tradycji katolicy, oddając cześć Maryi, święcili w świątyniach bukiety ziół. W wielu polskich wsiach ten zwyczaj przetrwał do dziś. 15 sierpnia suszy się bukiety, a rozkruszone zioła zachowuje, by za ich pomocą okadzić dom w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Poświęcone ziele ma chronić przed chorobami i piorunami, a bukiet wetknięty w ziemię ma zapewnić urodzaj.

Dopiero w 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Potwierdzając wiarę ludu, napisał, że Maryja „otrzymała jako najwspanialsze zwieńczenie swych przywilejów dar wolności od zepsucia cielesnego i, podobnie jak Syn, po zwycięstwie nad śmiercią, została z ciałem i duszą wzięta do chwały niebios, by tam zajaśnieć jako Królowa zasiadająca po prawicy swego Syna, nieśmiertelnego Króla wieków”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2014