Reklama

Wizjonerka i gorzkie zioła

Wizjonerka i gorzkie zioła

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Niegdyś rolnicze miasteczko z czterema tysiącami mieszkańców, dziś drugi co do wielkości (po Rzymie) katolicki ośrodek pielgrzymkowy, odwiedzany rocznie przez sześć milionów pielgrzymów.
O

O leżącym u stóp francuskich Pirenejów Lourdes zrobiło się głośno z powodu 14-letniej wizjonerki Bernadetty Soubirous. Urodziła się w 1844 r. jako najstarsza z sześciorga dzieci (dwoje zmarło w dzieciństwie) dzierżawcy miejscowego młyna. Ojciec, Franciszek, szybko utracił młyn i stał się robotnikiem najemnym. Często pozostawał bez pracy, w domu panował głód. Rodzina Soubirous musiała przenieść się do zniszczonego budynku byłego aresztu, gdzie zajęła niewielką izbę. Bernadetta nie chodziła do szkoły, nie umiała pisać ani czytać, posługiwała się tylko miejscowym dialektem. Do Pierwszej Komunii zaczęła przygotowywać się dopiero mając 14 lat. W wieku 11 lat zachorowała na cholerę, choroba pozostawiła trwały ślad - astmę.

Objawienia, które zmieniły Lourdes, rozpoczęły się 11 lutego 1858 r. Tego dnia Bernadetta wraz z siostrą i przyjaciółką poszła zbierać chrust w...

5391

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]