Reklama

Małe cuda

Małe cuda

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Lourdes jest miastem jak z bajki: zagubione w Pirenejach, pamięta czasy XI-wiecznych rycerzy, których zamek do dziś góruje nad miastem. W tym mieście jak z bajki najwięcej można zobaczyć ludzkiego cierpienia. Ludzie na wózkach i noszach. Ludzie, którzy nie słyszą, nie widzą i nie mówią. W tym mieście cierpienie jest czymś zupełnie naturalnym.
Jan Paweł II w Grocie Massabielskiej, Lourdes, 14 sierpnia 2004
N

Nie oznacza to, że cierpienie powszednieje, a ludzie stają się obojętni. Nie: raczej zaczynają lepiej rozumieć. To poczucie zwiększa przyjazd chorego Papieża. Jan Paweł II nie podkreśla swojego cierpienia, ale też go nie ukrywa. W trakcie homilii mówi z trudem. Często przerywa. Brakuje mu sił i po polsku prosi “pomóżcie mi". Pielgrzymi nie rozumieją, co mówi. Ale pomagają. Gdy załamuje mu się głos, zaczynają klaskać. Dzięki temu ma choć chwilę, aby odpocząć. Nie rezygnuje. Znów mówi po polsku: “muszę dokończyć". I kończy, z niewielkimi skrótami, czytać swoje przesłanie.

Chwilę później rozmawiam z młodym człowiekiem, który opiekuje się głuchoniemym i niepełnosprawnym starszym mężczyzną. Obaj są bardzo wzruszeni. Ten młody tłumaczy, że dla chorych determinacja Papieża jest bardzo ważna. Dodaje im sił. Pokazuje, że mimo choroby nie są wykluczeni, że mają prawo...

11554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]