Reklama

Wiewiórcza płeć pod kontrolą

Wiewiórcza płeć pod kontrolą

28.11.2017
Czyta się kilka minut
U ludzi płeć dzieci wydaje się niemal wyłącznie kwestią przypadku. Są jednak gatunki ssaków, które potrafią aktywnie wpływać na płeć potomstwa.
PNGIMG.COM
T

Teoria ewolucji przewiduje, że samice postawione przed dylematem produkcji synów lub córek powinny inwestować w płeć mającą w przyszłości większe szanse na przeżycie i produkcję potomstwa. C.P. Well i D.H. Van Vuren z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis postanowili sprawdzić to przewidywanie, analizując wieloletnie dane z populacji pewnej amerykańskiej wiewiórki ziemnej (­Callospermophilus lateralis). Wyniki opublikowali na łamach „Animal Behaviour”.

Okazuje się, że w latach charakteryzujących się większym zagęszczeniem samic w populacji rodzi się więcej synów – co pozwala zredukować lokalną konkurencję samic o cenne zasoby. Co ciekawe, samice zmieniały swoją strategię z wiekiem: starsze, a więc te potrafiące lepiej poradzić sobie z potencjalnymi konkurentkami, rodziły więcej córek. Efekt był jeszcze silniejszy, gdy w sąsiedztwie żyło wiele spokrewnionych z nimi samic. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]