Reklama

Wielkość i świętość

Wielkość i świętość

10.04.2005
Czyta się kilka minut
Na tę noc, na ten moment nikt nie ma przygotowanego kazania... Naszym szczęściem jest to, że możemy się dać poprowadzić liturgii. W niej jest - jak usłyszymy w dzisiejszej końcowej modlitwie - pokrzepienie.
P

Przed chwilą bił "Zygmunt", a z nim wszystkie krakowskie dzwony. Ostatni raz biły w ten sposób tydzień temu - w niedzielę Zmartwychwstania. I dziś biją znowu - w niedzielę zamykającą Oktawę Wielkanocy. Jak na procesję rezurekcyjną.

Bo o to właśnie szło w pontyfikacie Papieża. Niezależnie od tego, z jakich perspektyw będzie analizowany - politycznej, filozoficznej, społecznej, narodowej - główne pytanie tego pontyfikatu brzmiało: “Co znaczy, że Chrystus umarł i zmartwychwstał?". I to była też zasadnicza odpowiedź - udzielana do ostatka, do dziś - do godziny 21.37. Jaki jest sens zmartwychwstania? Jaki sens odkupienia?

Jedyny tekst, jaki przychodzi mi teraz do głowy, to ten, którym Ojciec święty zamyka zasadnicze rozważania w swej ostatniej książce “Pamięć i tożsamość". Pisze tam, że odkupienie jest przejściem:

z ciemności do...

1999

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]