Reklama

Wielkopostna droga umiaru

Wielkopostna droga umiaru

27.02.2017
Czyta się kilka minut
Ks. Grzegorz Strzelczyk, teolog: Post wyostrza zmysły, zwiększa naszą uważność. Jeśli doda się post do medytacji, mamy szansę więcej zobaczyć. Od dawna to wiemy, jednak dzięki nauce lepiej rozumiemy.
Fot. Grażyna Makara
A

ARTUR SPORNIAK: Czy Ksiądz ćwiczy swoje ciało?

KS. GRZEGORZ STRZELCZYK: Oczywiście, głównie czytając książki.

To raczej ćwiczenie ducha!

Ćwiczenie mózgu, a mózg jest częścią ciała. Pisanie i myślenie to jest moje główne ćwiczenie. Ćwiczę też mięśnie – pompki, hantle itp. Regularnie wychodzę też w góry.

Dla zdrowia?

Dla szukania równowagi pomiędzy sprawnością ciała i umysłu. Gdy człowiek jest „rozruszany”, lepiej się czuje. Duży wysiłek związany z wędrowaniem po górach jest też dla mnie sposobem odreagowania stresu. W górach dochodzi element medytacyjny.

W przedsoborowej teologii duchowości ciało trzeba było pokonać, gdyż stanowiło przeszkodę w drodze do Boga. Stąd walka duszy z ciałem.

Ono było przeszkodą w dwóch wymiarach: ograniczeń poznawczych i...

21147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Księże Grzegorzu, a co z ciałem, które zostało skremowane??? Czy też ma szansę na zmartwychwstanie? Dziękuję i pozdrawiam.

Ks. Grzegorzem nie jestem, ale przecież ciało, które nie zostało skremowane też ulega całkowitej degradacji. Pozostają tylko kości.

Czytam i jakbym się żywcem w mroczne czasy średniowiecznych guseł i zabobonów przeniósł. Dziękuję i współczuję.

trudno to od siebie oddzielić. Na dobrą sprawę nie znamy rzeczywistości w której jedno mogło by istnieć bez drugiego.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]