Reklama

Ładowanie...

Wielkopostna droga umiaru

27.02.2017
Czyta się kilka minut
Ks. Grzegorz Strzelczyk, teolog: Post wyostrza zmysły, zwiększa naszą uważność. Jeśli doda się post do medytacji, mamy szansę więcej zobaczyć. Od dawna to wiemy, jednak dzięki nauce lepiej rozumiemy.
Fot. Grażyna Makara
A

ARTUR SPORNIAK: Czy Ksiądz ćwiczy swoje ciało?

KS. GRZEGORZ STRZELCZYK: Oczywiście, głównie czytając książki.

To raczej ćwiczenie ducha!

Ćwiczenie mózgu, a mózg jest częścią ciała. Pisanie i myślenie to jest moje główne ćwiczenie. Ćwiczę też mięśnie – pompki, hantle itp. Regularnie wychodzę też w góry.

Dla zdrowia?

Dla szukania równowagi pomiędzy sprawnością ciała i umysłu. Gdy człowiek jest „rozruszany”, lepiej się czuje. Duży wysiłek związany z wędrowaniem po górach jest też dla mnie sposobem odreagowania stresu. W górach dochodzi element medytacyjny.

W przedsoborowej teologii duchowości ciało trzeba było pokonać, gdyż stanowiło przeszkodę w drodze do Boga. Stąd walka duszy z ciałem.

Ono było przeszkodą w dwóch wymiarach: ograniczeń poznawczych i...

21147

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]