Reklama

Wielkie udawanie

Wielkie udawanie

28.09.2007
Czyta się kilka minut
Autor "Biało-czerwonego pisze wyłącznie książki słuszne, wktórych uprawia nachalną moralistykę społeczną.
Rys. ALEKSANDER PIENIEK
M

Mimo skromnego dorobku Dawid Bieńkowski wydaje się pisarzem uznanym i utytułowanym. Jego debiutancka powieść "Jest" (2001) otrzymała m.in. Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Następna powieść ("Nic", 2005) również została wyróżniona, choć nie aż tak spektakularnie. Przegląd recenzji i komentarzy, jakie pojawiły się czy to w związku z wymienionymi utworami, czy to z powieścią najnowszą, "Biało-czerwonym", pokazuje, że proza Bieńkowskiego raczej się podoba. Warto więc zapytać, co zyskało uznanie: jaka postawa pisarska, jaki pomysł na literaturę może dziś liczyć na dość szerokie wsparcie.

Ciuciubabka

Gdyby trzy powieści Bieńkowskiego, wliczając "Biało-czerwonego", o którym za chwilę osobno, mogły służyć za dowód w sprawie, wyszłoby na to, że najbardziej popłaca pisarski oportunizm i anachronizm....

9330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]