Reklama

Wiele mówiąca korekta

Wiele mówiąca korekta

04.12.2006
Czyta się kilka minut
Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgodnie z życzeniem Benedykta XVI polecił biskupom ujednolicenie tekstu modlitwy eucharystycznej. Chodzi o słowa konsekracji wina: pro multis mają być wszędzie tłumaczone jako "za wielu, a nie, jak to jest w niektórych krajach, "za wszystkich.
R

Reforma Soboru Watykańskiego Drugiego, wprowadzając do liturgii Kościoła języki narodowe, spowodowała konieczność tłumaczenia obowiązujących dotychczas łacińskich tekstów liturgicznych. Kwestie przekładu regulowała instrukcja z 1969 r., która dawała tłumaczom dość duże możliwości interpretacyjne. Wiele Episkopatów fragment konsekracji wina: "...która za was i za wielu będzie wylana", zdecydowało się przetłumaczyć na wyrażenie: "...która za was i za wszystkich będzie wylana". Tak stało się m.in. w Niemczech (für alle), Hiszpanii (por todos), Włoszech (per tutti) i w krajach anglojęzycznych (for all). Poprawność takiego tłumaczenia została potwierdzona przez Stolicę Apostolską, o czym wspomina obecny list kard. Francisa Arinze do przewodniczących Episkopatów (z 17 listopada): "Nie ma żadnych wątpliwości dotyczących ważności Mszy, które celebrowane były zgodnie z porządkiem...

7527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]