Reklama

Ładowanie...

Wiejskie aktywistki

07.07.2014
Czyta się kilka minut
Chcą pokazywać kulturę babską i niewidzialną pracę kobiet. – Walczymy z „chamofobią”, z myśleniem, że to, co wiejskie, jest obciachowe – mówią organizatorki festiwalu Folkowisko.
Od lewej: Iwona Domaszczyńska, Justyna Posiecz-Polkowska, Mama-Jola Piotrowska, poniżej: Urszula Kopeć-Zaborniak, Magda Bartecka. Fot. Anna Maziuk x4, Iwona Domaszczyńska
M

Może wszystko zaczęło się od złotych obrączek? W rodzinie Piotrowskich są one już czwarte pokolenie, przekazywane przez pradziadków dziadkom, przez dziadków rodzicom, aż wreszcie przez rodziców dzieciom – najstarszemu synowi Marcinowi Piotrowskiemu i jego żonie Marinie. Może dlatego, że dziadkowie pochodzili z rodziny chłopskiej, Marcin postanowił zająć się historią i tradycją wiosek Roztocza? Niewykluczone nawet, że budynek zrujnowanej szkoły w wiosce położonej tuż przy granicy z Ukrainą kupił dlatego, że nauczycielska krew płynie w ich żyłach od dwóch pokoleń.
Rodzina Piotrowskich zawsze była jakaś inna. Gnało ich w nietypowe miejsca, do których kursował jeden autobus dziennie i gdzie mobilny sklep spożywczy przyjeżdżał tylko w soboty. W ten sposób rodzice Marcina i jego pochodząca z Estonii żona trafili do Gorajca. I choć sam betonowy budynek szkoły tysiąclatki nie robił...

11584

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]