Reklama

Z życia ptakoluba

Z życia ptakoluba

18.07.2017
Czyta się kilka minut
NOAH STRYCKER, ornitolog i pisarz: Przez cały rok nie robiłem nic innego poza podglądaniem ptaków. Było genialnie! Ptasiarstwo jest jak uzależnienie. Im bardziej je dokarmiasz, tym bardziej się pogłębia.
Noah Strycker (na pierwszym planie) na drezynie „La Brujita” z lokalnymi badaczami ptaków w Kolumbii. NOAH STRYCKER
A

ANNA MAZIUK: Masz 31 lat i jesteś jednym z najbardziej rozpoznawalnych ornitologów na świecie. O co chodzi z tymi ptakami?

NOAH STRYCKER: Początkowo ptaki przemówiły do mojego instynktu kolekcjonera. Jako dziecko zbierałem monety, znaczki i inne przedmioty. Do ptasiarstwa można podejść podobnie: żeby zobaczyć różne gatunki, musisz odwiedzać kolejne miejsca. Jednak im dłużej je podglądałem, tym bardziej – zamiast odkrywania kolejnych okazów – interesowało mnie poznawanie ich zachowań. Stały się dla mnie czymś więcej niż tylko odznaczonym okienkiem na liście: zaliczony-skreślony.

Kiedy to się zaczęło?

W piątej klasie szkoły podstawowej, kiedy nauczycielka powiesiła karmnik na klasowym oknie. Za każdym razem, kiedy jakiś ptak podlatywał, przerywała lekcję i próbowaliśmy wspólnie zgadnąć, co to za gatunek. Moi rodzice mają osiem hektarów ziemi...

12757

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]