Reklama

Ładowanie...

Więcej pracy, mniej zatrudnienia

Więcej pracy, mniej zatrudnienia

27.01.2020
Czyta się kilka minut
B

Bierność zawodowa Polek wynika z ich obłożenia obowiązkami rodzinnymi – ponad 75 proc. nieaktywnych zawodowo kobiet nie pracuje ani nie poszukuje zatrudnienia z powodu opieki nad dziećmi lub innych prac domowych, a w ostatnich latach aktywność zawodowa Polek stale maleje – podaje Instytut Badań Strukturalnych w raporcie „Jak zwiększyć aktywność zawodową kobiet w Polsce”.

Co na nią wpływa? Autorka raportu punktuje: wykształcenie, posiadanie dzieci oraz miejsce zamieszkania. Polki, choć są dwukrotnie lepiej wykształcone niż 15 lat temu, to pracują wciąż rzadziej niż inne Europejki (różnica jest najwyższa w grupie kobiet z dwójką dzieci). 63 proc. kobiet w wieku 15–64 lat jest aktywnych zawodowo, podczas gdy w UE jest to 68 proc. Łączenie pracy z życiem rodzinnym jest szczególnie trudne dla mieszkanek małych miast i wsi (bez względu na ich wykształcenie), a wykluczenie transportowe powoduje, że zmuszone są one poszukiwać pracy tylko w miejscu zamieszkania. Kobiety wciąż są silnie obciążone kulturowo nałożonymi na nie obowiązkami: nawet jeśli praca opiekuńcza i ta w gospodarstwie domowym jest podzielona, to jej koordynacja spada na kobiety.

W kontekście tych badań ciekawie brzmią dane z międzynarodowego raportu fundacji Oxfam, który został ogłoszony przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos: na całym świecie kobiety i dziewczynki pracują codziennie 12,5 mld godzin bez wynagrodzenia. Chodzi o ich nieodpłatną pracę opiekuńczą: opiekę nad dziećmi, starszymi i chorymi z rodzin oraz prace domowe. Generuje ona dla globalnej gospodarki trzy razy więcej zysku niż branża technologiczna (szacuje się, że to co najmniej 10,8 bln dolarów rocznie).

Dane dotyczące Polski i świata nie są prosto zestawialne, ale łączy je na pewno jedno: obciążenie pracą domową i opiekuńczą kobiet, a także małe wsparcie systemowe dla ich rozwoju zawodowego zdaje się być w przykry sposób uniwersalne i wygodne dla wszystkich, bez względu na status polityczny czy ekonomiczny krajów i społeczności. ©℗

Autor artykułu

Dziennikarka i redaktorka. Kierowniczka Zespołu Wydawców serwisu internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]