Reklama

Widok z pałacu

Widok z pałacu

10.08.2015
Czyta się kilka minut
Jeśli po jesiennych wyborach powstanie rząd PiS-u, prezydent zostanie słabszym partnerem.
Przed Pałacem Prezydenckim, Warszawa, 6 sierpnia 2015 r. Fot. Beata Zawrzel / REPORTER
A

Andrzej Duda to piąty polityk, który próbuje się zmierzyć z pułapką zastawioną przez twórców obecnego ustroju.
Najpierw Lech Wałęsa roztrwonił kapitał zaufania społecznego, przegrywając walkę o reelekcję i będąc raczej istotnym przedmiotem niż podmiotem gry o formy życia publicznego w Polsce.

Potem Aleksander Kwaśniewski, choć wiele elementów jego politycznego planu zostało zrealizowanych, nie potrafił zapobiec druzgocącej klęsce własnego obozu. Pomimo prób jego osobistej interwencji, przed instytucjonalną lewicą staje dziś pytanie o przetrwanie, a stworzona pod auspicjami byłego prezydenta konstytucja jest podawana w wątpliwość przez zwycięzcę ostatnich wyborów. Skrojona pod spór Wałęsy z postkomunistami, stwarzała problemy i Kwaśniewskiemu, i następcom. Przykładem także tragicznie zakończona kadencja Lecha Kaczyńskiego, naznaczona konfliktami i kłopotami z ustaleniem...

7851

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]